Montessori to element systemu wychowawczego skierowanego do dzieci w przedszkolach. Metodę tą stworzyła Maria Montessori w celu pomocy dzieciom w ich wszechstronnym rozwoju już w najmłodszych latach życia. Czym dokładnie są zabawki Montessori i czemu służą? Jakie są ich przykłady? Poniżej przedstawiamy ich krótki zarys.

Metoda Montessori w praktycznym zastosowaniu


Metoda Montessori jest filozofią podejścia do dziecka, dba o jego rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy. Maluch obserwuje swoje otoczenie, słyszy, czuje, widzi, zapamiętuje i poznaje świat.
Częścią otoczenia dziecka, są oczywiście również zabawki, dla tego ich wybór nie powinien być przypadkowy.
Opierając się na doświadczeniu nauczycieli i propagatorów metody Montessori chcemy zaproponować Wam, zabawki sprawdzonych marek, wpisujących się w ideę zabawy i nauki tą metodą.

Zabawki Montessori

Zabawki Montessori, mają za zadanie zachęcać dziecko do aktywności, ćwiczenia motoryki i kreatywnego myślenia.
Zabawki edukacyjne takich firm jak Grapat, Grimms czy Organic woodboon idealnie spełniają to zadanie.
Kolorowe szpulki, figury, klocki drewniane, tęcze marki Grimm’s, świetnie rozwijają zdolności sensoryczne i kształtują zmysły dziecka.
Idealne do poznawania zapachów, kształtów, kolorów.
Drewniane elementy firmy Grapat, to dokonałe zabawki Montessori kochane na całym świecie. Pierścienie, monety, małe ludziki Nins, czy fantastyczne elementy do tworzenia mandali, to zabawki kreatywne najwyższej jakości.
Zabawki Montessori, to również nauka samodzielności.
Dobrym przykładem są tutaj różnego rodzaju zabawki edukacyjne typu układanki, tangramy, wieże czy przewlekani. śliczne, klocki drewniane o nieoczywistych kształtach czy fantastyczne zestawy platform, kulek czy krążków.
W zabawkach Montessori ogromną rolę gra również estetyka.
Zabawki, mają piękne kolory i kształty, ale bardzo ważny jest również sposób ich przechowywania. Lniane woreczki, ekologiczne kartonowe pudełka, tace, kosze, miseczki, pojemniki, to wszystko ma za zadanie nauczyć dziecko korzystania z nich i kształtować w maluchu poczucie piękna, estetyki i oczywiście dobry gust.

Dużo oglądać, wąchać, smakować, dotykać rączkami różnych materiałów i uczyć się co znaczy gładki czy szorstki, gruby chudy, poznawać kolory, materiały kształty, po prostu wszystkimi zmysłami chłonąć i poznawać świat wszy te wszystkie zadania spełniają proponowane przez nas zabawki Montessori.


Jak mówiła Maria Montessori: Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle.